Nareszcie wiem, że moja córka nie jest leniwa- ona po prostu nie widziała!

Korowe zaburzenia widzenia (CVI) są najczęstszą przyczyną zaburzeń widzenia u dzieci w krajach rozwijających się (Flanagan, Jackson&Hill).

Przyczynami mogą być: niedotlenienie, encefalopatia, wylewy dokomorowe, leukomalacja okołoporodowa, udar, zakażenia wirusami z grupy TORCH, zaburzenia metaboliczne, hiperbilirubinemia, guz mózgu, uraz mózgu. Bardzo często współwystępują z mózgowym porażeniem, padaczką, zespołami genetycznymi czy chromosomalnymi.

CVI to pewne bardzo typowe zachowania (wpatrywanie się w źródło światła, ubytki w polu widzenia, trudności z koordynacją wzrokowo-ruchową, czy też nieutrzymywanie kontaktu wzrokowego).

Większość osób, z którymi pracuję ma CVI.Ze względu na nietypowy sposób patrzenia osoby z CVI bardzo często postrzegane są jako bardzo nisko funkcjonujące poznawczo, o niskim poziomie rozumienia, leniwe, skupione wyłącznie na swoich stymulacjach.

Zrozumienie czym jest CVI, jak przekłada się na komunikację, relacje społeczne, ruch i zachowanie, pozwala zupełnie inaczej popatrzeć na tę samą osobę.
Zrozumieć z czym się boryka.
Co jej przeszkadza a co jej pomaga.
Znaleźć konkretne sposoby budowania komunikacji, dostosowania otoczenia, które pozwolą jej pokazać tkwiący w niej potencjał.

Zrozumienie czym jest CVI to poczucie bezpieczeństwa rodzica i dziecka.

Zrozumienie czym jest CVI to danie szansy.
Na bycie zrozumianym i wysłuchanym.
Na relację i komunikację.

Jeśli chcą dowiedzieć się Państwo o tym czym jest CVI i jak wpierać osoby z tym zaburzeniem w budowaniu komunikacji zapraszam serdecznie na szkolenie „Kiedy oczy widzą a mózg nie”, które będę prowadzić w ramach fundacji generAACja 30 i 31.01.2021.

Szczegóły wydarzeniuhttps://www.facebook.com/events/844912056311270/?acontext=%7B%22event_action_history%22%3A[%7B%22mechanism%22%3A%22search_results%22%2C%22surface%22%3A%22search%22%7D]%7D
Zapraszam serdecznie!

Comments are closed.

Przejdź do